آیا تعمیر مبل به صرفه است؟

آیا تعمیر مبل به صرفه است؟
Rate this post

در حال حاضر، سرویس مبلمان، به‌دلیل تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذاری پرهزینه، برای چندسال در محیط خانه‌ها، مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ این یعنی اگر برای خرید مبل کلاسیک یا خرید مبل راحتی اقدام کردید، مبل شما تا چندسال میهمان و همراه شما در زندگی خواهد بود. در این شرایط، فرسودگی مبل‌ها، کاملاً طبیعی است و پس از مدتی استفاده از مبل، باید برای آن فکری بکنید؛ اما گاهی اوقات، تصمیم‌گیری برای تعمیر مبل، کار سخت و پیچیده‌ای می‌شود.

با توجه به تنوع مبلمان در بازار و آسیب‌های مختلفی که ممکن است یک مبل به آن دچار شود؛ هزینه تعمیر می‌تواند متفاوت باشد؛ بنابراین این سؤال پیش می‌آید که تعمیر مبل چقدر به صرفه است؟ به زبان ساده‌تر، شاید اگر اقدام به خرید مبل چستر کنیم، نسبت به تعمیر مبل قدیمی، هزینه کمتری بپردازیم. در این مقاله قصد داریم با بررسی این پرسش، به مقایسه هزینه و شرایط تعمیر و تعویض مبل بپردازیم.

محصولات پیشنهادی
راحتی چستر آوانگارد 1

مبل راحتی چستر آوانگارد

تومان42,000,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

چه زمانی باید به فکر خرید مبل جدید باشیم؟

یکی از سؤالاتی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند، این است که دقیقاً چه زمانی برای خرید مبل جدید اقدام کنیم؟ تصورکنید، حیوان خانگی شما بارها بعد از پیاده‌روی طولانی زیر باران، روی مبل حرکت کرده است. بچه شما با کفش‌های کثیف آن را آلوده کرده یا حتی با اشیاء تیز به بافت روکش آسیب زده است. پس از مدتی به خودتان می‌آیید و می‌بینید مبل شما، تازگی و استقامت قبلی خود را از دست داده است.

متأسفانه باید اعتراف کرد که هرچقدر هم شما از مبل خود مراقبت کنید، در نهایت زمان تعمیر یا تعویض آن فرامی‌رسد. زمانی می‌رسد که باید تصمیم بگیرید، سبک قدیمی مبل خود را ادامه دهید یا کاملاً آنها را تعویض کنید. در این بخش قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که اگر با آنها مواجه شدید حتماً باید برای خرید مبل جدید اقدام کنید.

صدای گوش‌خراش هنگام نشستن روی مبل

معمولاً درهرکدام از وسایلی که می‌خریم، شنیدن صدای غیرعادی و ناخوشایند، خبر خوبی نیست. این موضوع برای مبلمان نیز کاملاً صدق می‌کند. زمانی که روی مبل نشستید و احساس کردید که از آن، صدای جیرجیر یا خش خش می‌آید؛ وقت خداحافظی با مبل قدیمی است. شاید تصور کنید که هنوز هم جای امید هست و می‌توان برای تعمیر اقدام کرد؛ اما توجه کنید که این صداها معمولاً نشانه خراب شدن فرم ساختاری مبل است. فرم ساختاری زمانی آسیب می‌بیند که سیستم تعلیق و اتصالات مبل، خراب شده باشند. در این شرایط، هزینه تعمیرات نسبتاً گران است و بهتر است روی خرید مبل جدید، فکر کنید.

استشمام بوی نامطبوع از مبل

یک مبل قدیمی، می‌تواند پس از چندسال استفاده، خانه امن حشرات و جانوران کوچکی مثل ساس شود. شاید خیلی از مردم به این نکته توجه نکنند که بسیاری از لوازم منزل مثل مبلمان، نیاز به گردگیری و نظافت عمیق دارند. عدم اطلاع از این موضوع، باعث می‌شود که تاچندین سال به سراغ تمیز کردن داخل مبل نرویم. در نتیجه، زمانی می‌رسد که کاملاً دیر شده است و رشد حشرات باعث بروز آلرژی و آسیب‌های پوستی به بدن می‌شود. در این مواقع، هزینه تعمیر یا تعویض مبل مطرح نیست و باید برای خرید مبل جدید، اقدام کنید.

افتادگی و فرورفتن برخی قسمت‌ها

وقتی افتادگی قسمت‌هایی از مبل، نمایان شد؛ خیلی سخت نیست که بفهمیم باید مبل خود را تعویض کنیم. نشستن روی مبل فرورفته و تغییرشکل یافته، آزاردهنده است. برای اینکه بتوانید احساس راحتی روی مبل داشته باشید و به درد کمر دچار نشوید، به فکر تعویض مبل خود باشید. توجه کنید که در این مواقع شاید بتوانید با اضافه کردن لنت یا تعبیه چوب زیر مبل، فرورفتگی‌ها را برطرف کنید؛ اما این شرایط موقتی است و پس از چندروز، دوباره مبل، خراب می‌شود.

محصولات پیشنهادی
راحتی ایساتیس 1

مبل راحتی ایساتیس

تومان32,400,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

تعمیر یا تعویض؟ هزینه کدام‌یک کمتر است؟

 

مبل راحتی چستر

 

اگر مواردی که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم، خود را نمایان نکرده‌اند، پیشنهاد ما به شما، تعمیر به‌موقع مبلمان است. برای بررسی اینکه تعمیر یا تعویض مبل را انتخاب کنیم، باید ابتدا سؤالات زیر را درنظر بگیریم.

آیا مبل در منزل شما، ارزش معنوی پیدا کرده است؟

 شاید بسیاری از مردم به‌دنبال فاکتور مقرون‌ به‌ صرفه بودن تعمیر مبل باشند؛ اما جالب است بدانید که مبل‌های قدیمی برای برخی از مردم، ارزش معنوی و احساسی خاصی پیدا کرده‌اند. این یعنی تعویض مبل، برای آنها اصلاً گزینه خوبی نیست! این موضوع بیشتر در خرید مبل کلاسیک، خود را نشان می‌دهد. در این شرایط، با تعویض روکش کهنه یا تقویت سیستم فنری مبل، می‌توان ارزش احساسی آن را نیز حفظ کرد.

آسیب مبل در چه حد است؟

این سؤالی است که برای تعویض مبل باید از خود بپرسید. اگر فقط روکش مبل، کهنه و  ازکارافتاده است، دورانداختن مبل قدیمی، کار مقرون‌به‌صرفه‌ای نیست. به‌جای این کار، می‌توانید مبل خود را به یک تعمیرکار هنرمند بسپارید و با تغییر بالشتک یا روکش مبل، آن را مثل روز اول کنید. اگر مبل برای شما ارزش احساسی ندارد، تعویض روکش هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت و از خرید مبل جدید، به‌مراتب کمتر است.

نوع مبل شما چیست؟

بعضی از مبل‌ها آنقدر گران هستند که تعویض آن‌ها برای خانواده‌ها کار سختی به‌نظر می‌رسد؛ در این شرایط، تعویض مبل، بهترین گزینه پیش روی شما خواهد بود. خرید مبل چستر با توجه به قیمتی که دارد، یکی از این موارد است. توجه کنید که هزینه مبل‌های ارزشمند نیز می‌تواند نسبتاً پرهزینه باشد؛ زیرا برای آن به تجهیزات پیشرفته و تکنسین حرفه‌ای نیاز دارید. از آنجا که تعمیر مبل، می‌تواند در نهایت کیفیت پایین‌تری نسبت به حالت استاندارد به شما ارائه دهد؛ در پایان باید خودتان تصمیم بگیرید که متناسب با مبل خود، چه اقدامی انجام دهید.

محصولات پیشنهادی
راحتی آیسل 1

مبل راحتی آیسل

تومان31,000,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

عوامل مؤثر روی هزینه تعمیر مبل چیست؟

مبلمان

برای تعمیر مبل، اقدامات مختلفی ممکن است انجام شود که هرکدام از آنها می‌تواند روی هزینه تعمیرات تأثیر بگذارد. این موارد عبارت‌اند از:

 • نحوه رویه‌کوبی: رویه‌کوبی، بخش پرهزینه تعمیرات است. در این روش، تمام بخش‌های خام مبل، مثل فوم، فنرها، پنبه‌ها و غیره، تعویض شده و از ابزار نو استفاده می‌شود. دقت کنید که اگر مبل شما فوم سالمی دارد، نیازی نیست رویه‌کوبی انجام شود
 • نوع پارچه برای روکش مبل: اگر پارچه‌ای که برای مبل انتخاب کرده‌اید، نیاز به ظرافت و تعمیرات حساس است؛ قطعاً هزینه تعمیرات مبل را بیشتر می‌کند. معمولاً برای خرید مبل چستر، باید به این نکته بیشتر دقت کنید
 • ابعاد مبلمان: اگر اقدام به خرید مبل کلاسیک کرده‌اید، بهتر است بدانید که به‌دلیل ابعاد بزرگ آن، احتمالاً هزینه تعمیر بیشتری در آینده متحمل خواهید شد. این موضوع در خرید مبل راحتی، کمتر به‌چشم می‌خورد
 • زمان موردنیاز برای تعمیر: هرچقدر زمان تعمیر مبل بیشتر شود، هزینه تعمیرات بیشتر خواهد شد. قبل از خرید مبل چستر یا خرید مبل کلاسیک، باید بدانید که معمولاً تعمیرات آنها، زمان بیشتری نسبت به مبل راحتی نیاز خواهد داشت
 • میزان استقامت کلاف مبل: در اغلب موارد، اگر کلاف مبل فرسوده باشد، تعمیر قسمت‌های دیگر کمکی به سالم شدن مبل نمی‌کند و هزینه تعمیر را هدر می‌دهد؛ بنابراین ابتدا روی تعمیر کلاف مبل، تمرکز کنید
 • نوع مبلمان: خرید مبل کلاسیک یا خرید مبل چستر، فرقی نمی‌کند؛ در هر صورت، زمانی به تعمیر مبل نیاز پیدا خواهید کرد؛ اما بهتر است بدانید که هزینه مبل، بسته به اینکه چه مدل مبلی خریده‌اید کاملاً فرق می‌کند. مبل‌های کلاسیک و چستر، معمولاً هزینه تعمیر بیشتری از مبل راحتی و ال دارند

 

محصولات پیشنهادی
تلویزیون سناتور 2 jpg

میز تلویزیون سناتور

تومان6,900,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

مقایسه خرید مبل کلاسیک با خرید مبل راحتی از نظر هزینه تعمیرات

با توجه به اینکه مبل‌های راحتی برای آپارتمان‌های کوچک مناسب‌تر هستند، استفاده از آنها محبوبیت بیشتری دارد. در این شرایط، احتمال خرابی آن‌ها و نیاز به تعمیر نیز بیشتر می‌شود؛ با این حال، قیمت مبل‌های راحتی کمتر از مبل‌های کلاسیک است و از ظرافت کمتری برخوردارند. به همین دلیل، هزینه تعمیر آنها در بسیاری از موارد، فقط به تعویض فوم یا روکش آنها خلاصه می‌شود. اگر به‌جای خرید مبل راحتی، به خرید مبل کلاسیک اقدام کرده‌اید؛ بهتر است بدانید که مبل کلاسیک، بیشتر در معرض آسیب است و شاید بتوان گفت مبل رایج در تعمیرگاه‌ها، مبل کلاسیک است. از آنجا که این مبل‌ها، قیمت بیشتری دارند و از جزئیات و ظرافت‌کاری خاصی برخوردارند، هزینه تعمیر آنها هم بیشتر خواهد بود. اگر نخواستید مبل راحتی نیز داشته باشید، می توانید از مبل نئوکلاسیک استفاده کنید. این مبل نیز با توجه به قیمت، یک مبل بسیار مناسب است. 

محصولات پیشنهادی
راحتی پارادایس 1

مبل راحتی پارادایس

تومان44,500,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

چگونه از مبل‌ها مراقبت کنیم؟

پس از خرید مبل راحتی یا مبل‌های چستر و کلاسیک، روش‌های زیادی وجود دارد تا با کمک آن بتوانید طول عمر مبل خود را افزایش دهید. این روش‌ها مثل اکسیر جوانی، مبل شما را تازه‌تر خواهند کرد. این موارد، عبارت‌اند از:

 • دوختن بخش‌های پاره شده مبل با نخ‌های مخصوص مبل و سوزن‌های خمیده
 • رنگ کردن پارچه روکش مبل (با کمک قلم مو، سمباده، واکس مخصوص مبلمان و چسب کاغذ)
 • حذف پرزهای مبل با ریش‌تراش برقی
 • استفاده از پولیش و واکس چوب برای حذف خطوط و خراش‌ها
 • تعویض کوسن‌ها
 • تعویض راحت فوم یا اسفنج بالشتک‌ها
محصولات پیشنهادی
راحتی پارلیک 1

مبل راحتی پارلیک

تومان32,500,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

جمع‌بندی

به‌طورکلی، اینکه آیا مبل شما نیاز به تعمیر دارد یا باید آن را تعویض کرد، به شرایط مبل و نیز بودجه شما بستگی دارد. در اغلب موارد، هزینه تعمیر پایین‌تر از هزینه تعویض مبل است؛ اما برای برخی مبل‌های گران‌قیمت، این موضوع فرق می‌کند. معمولاً افرادی که اقدام به خرید مبل چستر می‌کنند، نسبت به افرادی که برای خرید مبل ال یا مبل مدرن اقدام می‌کنند، این موضوع را بهتر درک می‌کنند؛ زیرا هزینه تعمیرات مبل چستر، بیشتر از سایر مبل‌ها است. اگر برای تعویض و یا تعمیر مبل خود تردید دارید، کارشناسان سایا دکور می‌توانند بهترین راهنمایی را در اختیار شما بگذارند.

سمیرا کیان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *