تمیز کردن پارچه مبل سلطنتی

تمیز کردن پارچه مبل سلطنتی
Rate this post

آیا شما هم عاشق مبلمان سلطنتی هستید ولی نمی‌دانید چگونه آن را تمیز کنید؟ خوب است بدانید که شکوه و زیبایی این مبل‌ها با منبت‌کاری‌ها و تاج‌های طلایی از جنس چوب، انرژی فوق‌العاده‌ای به هرخانه تزریق می‌کند؛ با این حال، در پشت این همه زیبایی، یک چالش جدی وجود دارد. بسیاری از افرادی که از مبل سلطنتی برای دیزاین منزل خود استفاده کرده‌اند، هنوز با روش اصولی برای تمیزکردن آن آشنا نیستند.

در حقیقت، مبل سلطنتی، تفاوت‌های جدی با سایر مبل‌های بازار دارد و خرید آن نیز به نسبت خرید مبل ال و راحتی نیاز به بررسی بیشتری دارد. این مبل‌ها دارای پارچه مرغوب و تزئینات خاصی هستند و به همین دلیل، تمیز کردن آن، نیازمند مهارت و رعایت نکات خاصی است؛ اما آیا می‌توانیم خودمان مبل سلطنتی را در منزل تمیز کنیم؟ پاسخ مثبت است. روش‌های زیادی وجود دارد که با انجام آنها، می‌توانید مبل سلطنتی را خیلی حرفه‌ای تمیز کنید. در این مقاله، علاوه بر معرفی این روش‌ها، به نکاتی درباره تمیزکردن مبل سلطنتی خواهیم پرداخت.

محصولات پیشنهادی
راحتی چستر آوانگارد 1

مبل راحتی چستر آوانگارد

تومان42,000,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

نکات مهمی که قبل از تمیزکردن مبل سلطنتی باید بدانید

اگر عجله دارید که مبل سلطنتی خود را هرچه زودتر تمیز کنید؛ کمی صبر کنید! در قدم اول دانستن تفاوت مبل کلاسیک و راحتی کمک زیادی در انتخاب شما می‌کند. نکات مهمی وجود دارد که قبل از تمیز کردن پارچه مبل سلطنتی باید آنها را بدانید:

 • یکی از ابزارهایی که برای تمیزکردن پارچه مبل سلطنتی استفاده می‌شود، برس است. دقت کنید که جنس برس خیلی سفت و زبر نباشد؛ زیرا پارچه مبل سلطنتی بسیار مرغوب و حساس است و در صورت زبری برس، ممکن است به آن آسیب برسد
 • اگر به‌تازگی لکه‌ای روی مبل ظاهر شده است، خیلی سریع آن را تمیز کنید و نگذارید به بافت عمیق مبل، نفوذ کند؛ در این صورت، تمیزکردن آن راحت‌تر خواهد بود
 • به برچست راهنمای محلول‌ها و مایع شوینده دقت کنید؛ روی این برچسب، راهنمای استفاده از محلول موردنظر، قید شده است
 • هرگز از اتو یا سشوار برای خشک کردن مبل استفاده نکنید. استفاده از اتو ممکن است باعث تغییررنگ و آسیب به روکش مبل شود. سشوار نیز، رطوبت سطحی مبل را خشک می‌کند؛ اما کثیفی را به عمق مبل انتقال می‌دهد
 • به دفترچه راهنمای مبل دقت کنید. معمولاً اغلب مبل‌های سلطنتی، یک دفترچه راهنما دارند. در این دفترچه، تمام نکات مربوط به شستشو و تمیزکردن آورده شده است. برای آشنایی با روش شستشو مبل در منزل برای تمامی مبل ها، به راهنمای مربوط به آن مراجعه کنید. 
محصولات پیشنهادی
راحتی ایساتیس 1

مبل راحتی ایساتیس

تومان32,400,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

نحوه تمیز کردن مبل سلطنتی

 

کردن چوب مبل سلطنتی

 

در این بخش یاد خواهید گرفت که چگونه فقط در 3 مرحله، یک مبل سلطنتی تمیز داشته باشید. به یاد داشته باشید که خرید مبلمان، یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است؛ بنابراین تمیزکردن آن، نه‌تنها ظاهر آن را حفظ می‌کند؛ بلکه از خرید پرهزینه شما هم محافظت می‌کند و آن را برای مدت طولانی سالم نگه می‌دارد. بهتر است بدانید که تعداد دفعات تمیز کردن پارچه مبل سلطنتی، به اندازه نحوه تمیز کردن آن، مهم است؛ اما چرا؟ یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در صورت دیر تمیزکردن مبل روی می‌دهد، رشد مواد حساسیت‌زا، کک، کپک و کنه‌های خطرناک در لایه‌های زیرین پارچه مبل است؛ بنابراین، به این سه قدم در تمیز کردن پارچه مبل سلطنتی اکتفا نکنید و این نظافت مبل خود را هر روز یا هر هفته ادامه دهید. 

مرحله 1؛ کوسن‌ها را بردارید و جاروبرقی بکشید

در اولین مرحله از نظافت مبل سلطنتی، کوسن‌ها را بردارید و در جای امنی قرار دهید. پس از آن، با یک جاروبرقی قدرتمند، از شر هرچیزی که پشت کوسن‌ها و لای بالشتک‌های مبل جا خوش کرده‌اند، خلاص شوید؛ برای مثال خرده نان‌ها، گردوغبار و احتمالاً موی حیوان خانگی! برای انجام بهتر این کار، شاید نیاز باشد که از یک برس خشک استفاده کنید. برس را روی کثیفی‌های خشک شده بکشید و پس از نرم کردن آن، با جروبرقی زباله‌ها را پاک کنید.

 

تمیز کردن پارچه مبل سلطنتی

 

مرحله 2؛ منبت‌کاری‌ها و تاج مبل را تمیز کنید

پس از جاروبرقی، برای تمیز کردن چوب مبل سلطنتی اکنون به سراغ تاج چوبی و منبت‌کاری‌های مبل بروید. تمام جزئیات و داخل تمام شیارها را تمیزکنید. برای این کار می‌توانید از محلول آب گرم با صابون طبیعی یا صابون ظرفشویی استفاده کنید. ممکن است استفاده از شیشه‌پاک کن، تأثیر بیشتری بگذارد؛ در صورت نیاز، آن را هم امتحان کنید. اگر لکه‌های روی چوب، مقاومت بیشتری داشتند، می‌توانید یک پارچه میکروفیبر را به محلول شوینده آغشته کرده و آن را روی لکه‌ها بکشید. پس از انجام این کار، جزئیات و منبت‌کاری‌ها را خشک کنید

مرحله 3؛ لکه‌های روی پارچه مبل را برطرف کنید

اکنون نوبت به مبارزه جدی با لکه‌ها است. در این مرحله باید هرنوع لکه‌ای را از روی پارچه مبل حذف کنید. شاید برای این کار وسوسه‌ شوید که یک محلول پاک‌کننده از فروشگاه بخرید و کار را تمام کنید؛ اما باید بدانید که هرمحلول پاک‌کننده‌ای برای پارچه مبل شما مناسب نیست و باید به برچسب روی مبل، توجه کنید. در ادامه، نحوه تمیز کردن مبل سلطنتی را برای انواع پارچه، مورد بررسی قرار داده‌ایم.

محصولات پیشنهادی
راحتی آیسل 1

مبل راحتی آیسل

تومان31,000,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

تمیز کردن انواع پارچه مبل سلطنتی

تمیز کردن پارچه مبل سلطنتی، مهم‌ترین بخش از نظافت مبلمان سلطنتی است. در این بخش باید ابتدا براساس جنس پارچه مبل، شوینده مناسب را انتخاب کرده و سپس، مراحل اصولی تمیزکردن را دنبال کنید. در این بخش، برای هر نوع پارچه مبل سلطنتی، نحوه تمیز کردن آن را معرفی کرده‌ایم.

محصولات پیشنهادی
تلویزیون سناتور 2 jpg

میز تلویزیون سناتور

تومان6,900,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

تمیز کردن پارچه چرمی

برای تمیزکردن پارچه مبل چرمی، به لوازمی مثل جاروبرقی، پارچه میکروفیبر، بطری اسپری، سرکه و مایع ظرفشویی نیاز دارید. در شروع کار، مبل خود را با جاروبرقی تمیز کنید و پس از آن، یک محلول شگفت‌انگیز با ترکیب مقدار مساوی آب و سرکه سفید درست کنید. شما می‌توانید به جای سرکه سفید، از مایع ظرفشویی کمک بگیرید. این محلول را خیلی آرام روی پارچه مبل اسپری کنید. پس از آن، با یک پارچه میکروفیبر، محلول را روی پارچه مبل، بمالید تا تأثیر بیشتری بگذارد. در مرحله آخر، با یک حوله تمیز، مبل را خشک کنید.

تمیز کردن پارچه مخمل مبل سلطنتی

تمیزکردن پارچه جیر کمی پیچیده‌تر است؛ زیرا جیر خیلی راحت لکه‌دار می‌شود. برای تمیز کردن لکه روی پارچه جیر، ابتدا مبل را جاروبرقی کرده و سپس یک پارچه میکروفیبر را به مقداری آب آغشته کرده و روی لکه بکشید. سعی کنید که فقط نقطه موردنظر لکه را با پارچه بکشید تا کثیفی لکه به نواحی اطراف سرایت نکند. اگر لکه مقاومت کرد، بهتر است از مقداری سرکه سفید و آب کمک بگیرید. برای تمیزکردن پارچه‌های جیر، دقت کنید که ابتدا محلول شوینده را در یک نقطه به‌صورت آزمایشی امتحان کنید و سپس روی پارچه مبل انجام دهید؛ در این حالت باید 15 دقیقه صبر کنید. اگر آسیبی به بافت مبل نرسید، آن وقت می‌توانید به‌راحتی از محلول استفاده کنید.

تمیز کردن مبل سلطنتی با شامپو فرش

 

تمیز کردن مبل سلطنتی با شامپو فرش

 

یکی از بهترین روش‌ها برای تمیزکردن پارچه مبل سلطنتی، استفاده از شامپوفرش  و مالیدن آن روی پارچه است. شامپو فرش، به‌دلیل فرار بودن، به‌سرعت تبخیر می‌شود و اثری از خود روی مبل نمی‌گذارد. کمی شامپو فرش را با کمک اسپری روی لکه مبل بریزید و سپس ناحیه موردنظر را با یک دستمال نرم به‌آرامی بمالید. شما می‌توانید به جای شامپو فرش، از یک پاک‌کننده طبیعی هم کمک بگیریدبرای این کار، مایع ظرفشویی طبیعی و 2 فنجان آب را در یک بطری اسپری ترکیب کنید و روی ناحیه موردنظر بپاشید. ممکن است پارچه مبل سلطنتی پس از تمیزشدن با الکل یا پاک‌کننده کمی سفت شود، در این صورت می‌توانید آن را با یک برس، دوباره به حالت طبیعی برگردانید. 

محصولات پیشنهادی
راحتی پارادایس 1

مبل راحتی پارادایس

تومان44,500,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

5 ترفند مؤثر برای تمیز و درخشان‌ کردن پایه‌های چوبی

بخش مهمی از زیبایی مبل سلطنتی را پایه‌های چوبی و منبت‌کاری زیبای آن دربرمی‌گیرد؛ با این شرایط، چگونه می‌توانیم این پایه‌های چوبی را هرچه بهتر درخشان و برجسته کنیم؟ برای این کار، تکنیک‌های آسان و در عین حال، جذابی وجود دارد که از جمله آن، می‌توان به استفاده از پارافین یا گلیسیرین اشاره کرد. در کنار این، واکس‌های جلادهنده چوب نیز کاربرد زیادی دارند. در برخی موارد، با دم کردن دو کیسه چای می‌توانید معجزه کنید. اسید تانیک موجود در چای، خواص درخشان‌کننده برای چوب دارد که قطعاً از تأثیر آن شگفت‌زده خواهید شد؛ اما برای تمیز کردن پایه‌های چوبی چه کنیم؟

برای تمیز کردن جزئیات و بخش‌های چوبی مبل سلطنتی، می‌توانید از مقداری خمیردندان غیرژله‌ای کمک بگیرید. برای لکه‌های سرسخت روی چوب، ترکیب خمیردندان و جوش شیرین واقعاً عالی است. خمیردندان را با یک پارچه مرطوب تمیر پاک کنید و سپس آن را خشک نمایید.

محصولات پیشنهادی
راحتی پارلیک 1

مبل راحتی پارلیک

تومان32,500,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

برای تمیزکردن مبل سلطنتی، به چه ابزارهایی نیاز داریم؟

در زیر، فهرستی از ابزارهایی که احتمالاً برای تمیز کردن پارچه مبل سلطنتی به آن نیاز پیدا می‌کنید، آورده شده است:

 • مواد شوینده و پاک‌کننده مثل صابون مایع ماستیل، سرکه سفید، جوش شیرین، خمیردندان و مایع ظرفشویی
 • جاروبرقی دستی
 • بخارشوی قابل حمل
 • برس
 • دستمال مرطوب و دستمال خشک
 • مواد براق‌کننده
 • یک بطری اسپری

تميز كردن مبل سلطنتي با شامپو فرش

برای تميز كردن پارچه مبل سلطنتی با استفاده از شامپو فرش، نیازی به ترفندها و راهکارهای خاصی نیست. ابتدا باید گرد و غبار مبلمان را با جاروبرقی یا دستمال تمیز کنید. سپس برچسب مبلمان را چک کرده و نشان‌دهنده میزان حساسیت آن به مواد شوینده باشد.

قبل از استفاده از شامپو فرش برای شستن مبلمان، تست لکه‌های موضعی نیز انجام دهید تا از عدم تغییر رنگ مبلمان اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید که شامپو فرش مناسب برای مبلمان شما است و از آن برای شویندگی استفاده کنید.

تميز كردن پارچه مبل سلطنتی

شامپو فرش از بهترین مواد شوینده برای مبلمان محسوب می‌شود و می‌تواند برای تمیز کردن انواع لکه‌ها مورد استفاده قرار گیرد. انتخاب شامپو مناسب بسیار مهم است و باید توجه داشت که شامپو به هیچ وجه آلرژی یا حساسیتی برای افراد ایجاد نکند، راحت و آسان در استفاده باشد، خاصیت اسیدی و بازی مناسبی داشته باشد و قدرت تمیزکنندگی مناسبی داشته باشد. با این نکات مهم به یاد داشته باشید که مبلمان خود را به بهترین شکل ممکن و با شامپو فرش مناسب تمیز کنید.

مزایا و معایب شست و شوی مبل با شامپو فرش

در این بخش قصد داریم  نحوه تميز كردن مبل سلطنتی با شامپو فرش را بررسی کنیم. اصولا، شامپو فرش یک محصول تخصصی است که برای تمیز کردن انواع فرش‌ها و موکت‌ها طراحی شده است. این محصول مناسب برای از بین بردن لکه‌های کوچک و موضعی است اما برای شستن و تمیز کردن کامل مبل نیاز به دقت و توجه ویژه دارد. استفاده از شامپو فرش امکان پاک کردن سریع و آسان، صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها را فراهم می‌کند اما باید به معایب آن نیز توجه شود.

با استفاده مکرر، شامپو فرش ممکن است به الیاف و پارچه مبل آسیب برساند و ذرات آلودگی به زودی به سطح برگردند. همچنین ممکن است باعث ایجاد لکه‌های دائمی شود و با تغییر رنگ و خشک شدن بافت پارچه مبل نیز همراه باشد. بنابراین، در استفاده از شامپو فرش باید احتیاط و دقت لازم را داشت و بطور منظم فرآیند تمیز کردن مبل را انجام داد.

سخن پایانی؛ نظافت مبل سلطنتی، نه یک بار؛ بلکه همیشه

در پایان بهتر است به این نکته اشاره کنیم که تمامی مراحل ذکر شده برای تمیز کردن مبل سلطنتی را می‌توانید برای سرویس خواب سلطنتی نیز استفاده کنید. اگر از خریداران خوش‌ سلیقه مبل سلطنتی هستید؛ باید یک برنامه منظم برای تمیز کردن آن داشته باشید؛ در غیر این صورت، احتمالاً باید شاهد فرسوده شدن این مبل تقریباً گران و زیبا شوید. برای اینکه به این پایان ناخوشایند دچار نشوید، به راهکارهای اصولی تمیز کردن پارچه مبل سلطنتی دقت کنید و سعی کنید تمام آنها را رعایت نمایید.

شما می توانید در فروشگاه سایا دکور انواع مبلمان نظیر مبل چستر، مبل مدرن و انواع مبل ال نظیر مبل ال راحتی، مبل ال مدرن و…  و همچنین دیگر محصولات دکوراسیون مانند انواع آینه کنسول را با تنوعی بینظیر تهیه کنید و با بهترین قیمت آن ها را درب منزل تحویل بگیرید. 

سؤالات متداول

1- بهترین روش برای تمیز کردن مبل سلطنتی چیست؟

بهترین روش برای تمیز کردن مبل سلطنتی، استفاده از موادشوینده ملایم و ترکیب آن با آب است

2- آیا تمیز کردن مبل سلطنتی، به جنس پارچه آن بستگی دارد؟

بله! هر نوع پارچه‌ای دارای یک روش مخصوص برای تمیزکردن است؛ بنابراین هنگام خرید مبل سلطنتی، برچسب راهنمای آن را بخوانید

3- از چه نوع پارچه ای برای تمیز کردن مبل سلطنتی استفاده کنیم؟

بهترین پارچه برای تمیز کردن مبل سلطنتی، پارچه میکروفیبر است؛ این پارچه‌ها الیاف کوتاه و باریکی دارند که می‌تواند رطوبت را کاملاً جذب کن

سمیرا کیان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *