روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان

روانشناسی رنگ مبلمان
Rate this post

زمانی که از طراحی دکوراسیون داخلی صحبت می‌کنیم، رنگ‌ها حرف زیادی برای گفتن دارند. شما می‌توانید با انتخاب رنگ‌های مناسب تاثیر زیادی روی روحیه خود ایجاد کنید. یکی از آیتم‌های قابل توجهی که رنگ آن در دکوراسیون تاثیر زیادی دارد، مبلمان پذیرایی است. مبلمان‌ها بیشتر از سایر آیتم‌های دیگر در دکوراسیون می‌توانند در تعیین حس و حال خانه اثر بگذارند، به همین دلیل باید به خوبی روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان را بدانید تا بتوانید مبلمان مناسبی انتخاب کنید. در ادامه مطلب در سایت سایا دکور، به بررسی روانشناسی همه رنگ‌ها می‌پردازیم.

روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان چیست و به چه مفاهیمی اشاره دارد؟

روانشناسی رنگ‌ها در هر موضوعی تاثیر زیادی روی احساس افراد دارد و محیط اطراف بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید در روحیه تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین، در هنگام انتخاب دکوراسیون داخلی، باید به فکر تاثیر رنگ‌ها باشید تا بتوانید از محیط حس خوب بگیرید. هنگام انتخاب رنگ ایده آل، فضایی که انتخاب می‌کنید را در نظر بگیرید. گاهی اوقات افراد مبلمان خود را با پرده‌هایی که در پشت آن‌ها نصب شده ست می‌کنند.

اگر از رنگ‌های خنثی برای پرده استفاده می‌کنید، بهتر است که رنگ مبلمان خود را کاملا مخالف آن انتخاب کنید. یعنی به نوعی با آن تضاد داشته باشد تا به خوبی خود را در دکوراسیون نشان دهد. علاوه بر این موارد، تاثیر روانشناسی را هم نمی‌توان دست کم گرفت و برای بهتر شدن روحیه خود رنگ‌هایی را انتخاب کنید که کاملا با روحیه شما همخوانی داشته باشد.

روانشناسی رنگ ها در مبلمان

رنگ‌های سرد باعث ایجاد آرامش می‌شوند. این در حالی است که رنگ‌های گرم کاملا بر خلاف آن‌ها عمل می‌کنند و بیشتر جنبه راحتی و نشاط را به ارمغان می‌آورند. رنگ‌های خنثی در دسته بندی کاملا جداگانه قرار می‌گیرند و نشان دهنده انعطاف پذیری و تطابق با محیط اطراف هستند. اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید دائما دکوراسیون خانه خود را تغییر دهید، بهتر است که از مبل‌هایی با رنگ خنثی استفاده کرده یا سایر وسایل را به رنگ خنثی خریداری کنید و فقط رنگ مبلمان را تغییر دهید. همچنین اگر می خواهید همیشه مبل های جدید داشته باشید، توصیه ما به شما خرید مبل نئوکلاسیک است که یکی از جدیدترین انواع مبلمان در بازار به شمار می رود. 

تاثیر تناژهای مختلف روی انتخاب مبلمان و روحیه افراد              

همان طور که اشاره کردیم، روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان موضوع بسیار مهمی در دکوراسیون داخلی به حساب می‌آید و هنگام خرید مبلمان خود باید با انواع تناژ آشنایی داشته باشید. بیشترین تناژهایی که برای مبلمان استفاده می‌شوند به شرح زیر هستند:

 • تناژهای سرد

اگر به دنبال یک محیط آرام هستید و دیدن رنگ‌های جیغ برای شما آزار دهنده است، بهتر است که از رنگ‌های سرد استفاده کنید. رنگ‌هایی مانند سبز، آبی و خاکستری حال و هوای مطبوعی به دکوراسیون شما می‌بخشند. استفاده از مبلمان با رنگ‌های سرد در اتاق مطالعه یک انتخاب ایده آل به حساب می‌آید، زیرا می‌تواند آرامش موردنیازتان را فراهم کند. یک مبل چرمی خاکستری طراحی مینیمالی برای شما ایجاد می‌کند که بی نهایت از آن لذت خواهید برد.

 • قدرت بی نهایت تناژهای گرم

رنگ‌های گرم مانند قهوه ای و نارنجی این قدرت را دارند که هر فضایی را به یک محیط دلپذیر تبدیل کنند. رنگ‌های خاکی که جز تناژ گرم به حساب می‌آیند برای اتاق نشیمن انتخاب خوبی هستند، زیرا احساس امنیت را به افراد انتقال می‌دهند. رنگ‌های گرم با انواع رنگ خنثی به خوبی هماهنگی دارند و مکمل یکدیگر می شوند.

راهنمای انتخاب رنگ مبلمان

 • نگاهی اجمالی به رنگ‌های خنثی

رنگ‌های خنثی مانند کرم و بژ به دلیل ست شدن راحت به یک انتخاب محبوب در میان خریداران تبدیل شده اند. قدرت رنگ‌های خنثی برای ایجاد یک محیط آرام که افراد از آن لذت زیادی ببرند به خوبی به اثبات رسیده است. این رنگ‌ها مانند یک بوم سفید به نظر می‌رسند که روی آن‌ها هر کاری که بخواهید می‌توانید انجام دهید. به عنوان مثال، می‌توانید یک مبل با رنگ خنثی استفاده کنید و سپس با یک شال مبل رنگارنگ به آن جلوه تازه ای ببخشید.

 • رنگ‌های جیغ، یک انتخاب جسورانه

اگر می‌خواهید به اطرافیان خود نشان دهید که با هر رنگی می‌توانید دکوراسیون خانه خود را به خوبی بچینید، از این رنگ‌ها استفاده کنید. زرشکی و زرد خردلی نمونه رنگ‌هایی هستند که می‌توانند نشان دهنده شخصیت شما باشند. این رنگ‌ها برای فضاهایی ایده آل هستند که قصد دارید در آن‌ها سرزندگی و خلاقیت را نشان دهید.

روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان

رنگ‌ها در انتخاب مبلمان نشان دهنده چه مواردی هستند؟

وقتی به انتخاب یک مبل با رنگ مناسب فکر می‌کنید، از خود بپرسید که دوست دارید چه احساسی در فضای موردنظر خود داشته باشید؟ آیا دوست دارید آرامش بگیرید یا این که می‌خواهید سرزنده و شاداب شوید؟ روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان تاثیر زیادی بر روی انتخاب شما دارد. ممکن است انتخاب رنگ دلخواه برای شما دشوار باشد، به همین دلیل در ادامه به چند رنگ مختلف و تاثیر آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • خاکستری

این رنگ در دسته بندی رنگ‌های خنثی قرار می گیرد و نشان دهنده وقار خواهد بود. اگر از دکور کلاسیک استفاده می‌کنید، خاکستری انتخاب خوبی برای شما است. این رنگ مکمل خوبی برای ترکیب با تناژهای دیگر است و می‌توانید یک دکوراسیون شیک و بی نظیر ایجاد کنید. البته این رنگ فقط برای کلاسیک ها کاربرد ندارد. مبل چستر که از مبل های تقریبا مدرن به حساب می آید در کنار رنگ طوسی یک انتخاب بسیار جذاب خواهد بود. 

روانشناسی رنگ‌ها در انتخاب مبلمان

 • صورتی و قرمز

اگر به دنبال تزریق انرژی به فضای خانه خود هستید، رنگ‌های صورتی و قرمز انتخابی عالی خواهند بود. صورتی احساس آرامش و شادی را به ارمغان می‌آورد. این در حالی است که قرمز نشان دهنده حرارت و انرژی زیاد است. خرید مبل ال از این ترکیب رنگ می تواند برای شما یک محیط آرامبخش و جذاب ایجاد کند. 

 • سبز زیتونی

این رنگ نشان دهنده امید و آرامش است. اگر در اتاق کار خود از این رنگ استفاده کنید، همیشه آرامش دارید و می‌توانید کار خود را بدون استرس به پایان برسانید.

 • قهوه ای

آیا دوست دارید با در نظر گرفتن روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان یک احساس خوب داشته باشید؟ پس انتخاب رنگ قهوه ای برای شما بسیار مناسب است.

روانشناسی رنگ در خرید مبل

 • مشکی

رنگ مشکی نشان دهنده استایل کلاسیک و مدرن به طور همزمان است. شما می‌توانید از این رنگ در هر دو دکوراسیون استفاده کنید و لذت ببرید. این رنگ در ترکیب با رنگ‌های مختلف مانند سفید بسیار زیبا است و محیط امنی را تداعی می‌کند. اگر می‌خواهید اتاق نشیمنتان نشان دهنده اعتماد به نفس و شیک بودن شما باشد، یک مبل مشکی انتخابی ایده آل خواهد بود.

 • آبی

اگر به رنگ‌های سرد دیگر مانند خاکستری و سبز علاقه ندارید، می‌توانید رنگ آبی را در نظر بگیرید. یک مبل آبی در اتاق نشیمن نشان دهنده نظم و ترویج دهنده آرامش است. آبی در ترکیب با رنگ طوسی و سفید بسیار خیره کننده می شود و دکوراسیون داخلی خانه شما را متحول خواهد کرد.

تاثیر رنگ در انتخاب مبلمان

نکات مهم در انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان

هنگامی که می‌خواهید برای خانه خود مبلمان انتخاب کنید، باید موارد زیادی را در نظر بگیرید که یکی از مهم‌ترین آن‌ها روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان است. به همین دلیل، باید در رابطه با این موضوع نکات مختلفی را رعایت کنید که به شرح زیر هستند:

 • هماهنگ کردن مبلمان با پرده‌ها یا دیوار بسیار مهم است. اگر از کاغذ دیواری‌های رنگی و طرح دار استفاده می‌کنید، سعی کنید مبلمان خود را ساده در نظر بگیرید تا فضای دکوراسیون شما بیش از حد شلوغ نشود. همچنین بر عکس این موضوع نیز صدق می‌کند.
 • اگر از فرش جلوی مبلمان خود استفاده می‌کنید، هماهنگ یا مکمل بودن رنگ‌ها در آن‌ها بسیار مهم هستند. سعی کنید با در نظر گرفتن روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان، رنگ‌هایی را انتخاب کنید که مکمل یکدیگر هستند و به خوبی روی روحیه افراد تاثیر می‌گذارند.
 • شرایط زندگی شما نیز می‌تواند در انتخاب رنگ مناسب مبلمان تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، اگر حیوان خانگی دارید یا فرزندان شما کوچک هستند، بهتر است از رنگ‌های تیره استفاده کنید تا مجبور به شست و شوی بیش از حد مبلمان نشوید.

خرید بهترین مبل‌ها با در نظر گرفتن روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان

مبلمان بخش مهمی از دکوراسیون خانه به خصوص اتاق نشیمن به حساب می‌آید. بنابراین، باید به انتخاب رنگ مناسب دقت کنید. رنگ‌ها نشان دهنده بسیاری از ویژگی‌های افراد به حساب می‌آیند و می‌توانند تا حد زیادی روی روحیات آنان تاثیر بگذارند. روانشناسی رنگ در انتخاب مبلمان کمک زیادی در این مورد به شما می‌کند و اطلاعات زیادی را به همراه دارد. با در نظر گرفتن این موضوع، می‌توانید به راحتی رنگ مورد علاقه خود را پیدا کنید. برای خرید انواع مبلمان مانند مبل ال راحتی، مبل ال مدرن، مبل مدرن و… می‌توانید از طریق مجموعه سایادکور اقدام به خرید نمایید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره رایگان درباره ست کردن دیزاین منزل و مبلمان با ما تماس بگیرید. 

سمیرا کیان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *