چیدمان مبل هفت نفره در پذیرایی مستطیل شکل

چیدمان مبل هفت نفره در پذیرایی مستطیل شکل
3.7/5 - (7 امتیاز)

چیدمان مبل هفت نفره در پذیرایی مستطیل شکل، شاید برای خیلی از ما دلهره‌آور باشد. معمولاً یکی از ساده‌ترین ایده‌هایی که به ذهنمان می‌رسد این است که مبلمان و همه‌چیز را در یک گوشه از اتاق جمع کنیم تا بخش دیگر، خالی و در دسترس باشد. شاید هم به جابه‌جایی تلویزیون فکر کنیم؛ اما وقت آن رسیده است که تمام این ایده‌ها را دور بریزیم. بیایید مثل یک طراح حرفه‌ای فکر کنید؛ در این صورت، ده‌ها ایده خلاقانه، شما را سورپرایز خواهد کرد.

مهم‌ترین چیزی که باید به آن عمل کنید، توجه به راهکارهای ساده اما هوشمندانه است. این راهکارها براساس قوانین طلایی چیدمان مبل هفت نفره و دکوراسیون اتاق پذیرایی مستطیل شکل تعریف شده‌اند. اگر فرصت کافی برای بررسی صدها ایده چیدمان مبل هفت نفره را ندارید، یا هنوز برای اتاق پذیرایی مستطیلی خود فکری نکرده‌اید؛ این مقاله، یک بسته پیشنهادی جذاب برای شما است.

 

به این فایل صوتی توجه کنید
podcast
محصولات پیشنهادی
راحتی چستر آوانگارد 1

مبل راحتی چستر آوانگارد

تومان42,000,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

7 راهکار طلایی چیدمان مبل هفت نفره در پذیرایی مستطیلی

بهترین چیدمان برای مبل هفت نفره در یک پذیرایی مستطیل شکل چیست؟ خوب است بدانید که اگر اتاق‌های نشیمن و پذیرایی مستطیل شکل، با دقت طراحی نشوند، واقعاً درهم و شلوغ به‌نظر می‌رسند؛ خصوصاً اگر اتاق پذیرایی شما، یک مستطیل با طول زیاد و عرض کم باشد؛ چیدمان مبل هفت نفره به‌صورت باریک و موازی، پذیرایی را شبیه یک راهرو طولانی کرده و به شما حس خفگی خواهد داد؛ با این شرایط، آیا راهی هست که بتوانیم از چیدمان مبل هفت نفره خود در پذیرایی مستطیل شکل، لذت ببریم؟ در این بخش از مقاله، ما به 7 راهکار طلایی و هوشمندانه اشاره می‌کنیم تا بهترین چیدمان را برای مبلمان خود طراحی کنید؛ علاوه بر این، در ادامه مقاله، تمام نکات و ترفندهای لازم برای طراحی یک پذیرایی رؤیایی را در اختیارتان خواهیم گذاشت. 

1- از وسط شروع کنید

شروع کردن از وسط اتاق در چیدمان مبل هفت نفره، ایده جذابی به‌نظر می‌رسد. هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید حتماً اتاق شما باید پر از وسایل باشد. شما می‌توانید کاناپه‌ها را در وسط اتاق مستطیلی قرار دهید و تلویزیون را در مقابل آنها جای دهید. دقت کنید که کناره‌های مبلمان برای رفت‌وآمد فضای کافی داشته باشد. می‌توانید قفسه‌هایی را روی دیوار قرار دهید و با کمک چند گلدان و نورپردازی زیبا، ظاهری متقارن خلق کنید. در این ایده، شومینه می‌تواند در یک طرف اتاق قرار داشته باشد.

2- نقطه کانونی اتاق مستطیلی را مشخص کنید

یکی از بهترین ایده‌ها برای چیدمان مبل هفت نفره در اتاق مستطیل شکل، مشخص کردن نقطه کانونی اتاق است. این موضوع کاملاً در اختیار شما است. نقطه کانونی، در حقیقت جایی از اتاق است که بیشترین توجه شما را به خود جلب می‌کند. این نقطه می‌تواند یک پنجره بزرگ یا یک شومینه به‌همراه یک دکوری زیبا باشد که خیلی توی چشم است. اگر بتوانید یک نقطه کانونی مناسب را انتخاب کنید، در آن صورت چیدمان بهتری برای مبل هفت نفره خواهید داشت. خوب است بدانید که اتاق‌های مستطیلی، چندین نقطه کانونی دارند؛ با این حساب، می‌توانید دو منطقه گفتگو را در اتاق پذیرایی مستطیلی تدارک ببینید.

 

3- از مبل‌های کنج، نهایت استفاده را ببرید

 

مبل راحتی در پذیرایی مستطیلی

 

اگر یک مبل کنج داشته باشید؛ می‌توانید ظاهری منحصربه‌فرد به اتاق مستطیلی خود ببخشید. مبلمان ال نیز یکی از بهترین گزینه‌ها برای اتاق‌های مستطیلی هستند. در این حالت، شما می‌توانید با کمک کاناپه بزرگتر، یک نقطه کانونی را در یک طرف اتاق تشکیل داده و در طرف دیگر، یک میز ناهارخوری یا میز مطالعه قرار دهید. دقت کنید قرارگیری مبلمان به‌نحوی باشد که بتوانید آزادانه در اتاق حرکت کنید.

4- خلق فضای بیشتر فقط با یک تلویزیون دیواری

آیا می‌دانستید فقط با جایگزینی یک تلویزیون دیواری به‌جای یک تلویزیون رومیزی، تا حد زیادی اتاق خود را دلبازتر می‌کنید؟ در این حالت فضای بیشتری برای چیدمان مبل هفت نفره خواهید داشت. در کنار تلویزیون دیواری، می‌توانید انواع چیدمان دایروی، ال شکل، متقارن یا نامتقارن را برای مبلمان امتحان کنید. 

5- از انباشته شدن مبلمان در یک طرف، خودداری کنید

زمانی که دارید برای چیدمان مبل خود، به‌دنبال یک راه حل می‌گردید شاید وسوسه شوید که تمام آنها را به دیوار بچسبانید. حواستان باشد که این کار تا حد زیادی، ظاهر اتاق پذیرایی را ناخوشایند می‌کند؛ زیرا در این حالت، فضای خیلی زیادی در وسط اتاق ایجاد می‌شود و حس نامتقارن و نامناسبی به فضا القا می‌کند. اگر می‌خواهید مبلمان هفت نفره را در گوشه و کنار اتاق قرار دهید؛ باید فکری برای وسط اتاق کرده باشید؛ برای این کار می‌توانید از یک صندلی یا فرش زیبا کمک بگیرید تا با کمک آن، فضای متعادل‌تری بسازید.   

6- ابتدا مبل‌های بزرگتر و سپس کوچکتر را درنظر بگیرید

از مبلمان اصلی و کاناپه سه نفره بزرگ شروع کنید. با کمک آن می‌توانید یک نقطه برجسته در اتاق ایجاد کنید که تمام توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. با این کار شما می‌توانید این مبل بزرگ را با کمک وسایل کوچک دیگر و دکورهای زیبا، تزئین کنید. پس از آن، به سراغ مبلمان کوچکتر دو نفره و تک نفره رفته و جای آنها را متناسب با مبل اصلی تعیین کنید.

7- یک پیاده‌رو در اتاق مستطیلی ایجاد داشته باشید

از آنجا که ما قرار است درباره چیدمان در اتاق مستطیلی صحب کنیم؛ ایجاد یک پیاده‌رو در نگاه اول شاید کار سختی به‌نظر برسد. پیاده‌روها در دکوراسیون منزل، جایی هستند که بتوانید آزادانه در آنها حرکت کرده و قدم بزنید؛ به‌طوریکه هیچ مبلی مانع راه رفتن شما نشود؛ شاید بخواهید از یک مسیر زیگزاگی در اتاق پذیرایی استفاده کنید؛ اما این راه حل نیست. بهترین کار برای ایجاد یک پیاده‌رو با وجود مبل هفت نفره، استفاده از یک فرش است. روی موقعیت مناسب فرش فکر کنید. سعی کنید فرش خود را در جایی قرار دهید که فقط با حرکت روی آن، اغلب کارها و نیازهای خود را برطرف کنید و نیازی به راه رفتن خارج از آن نداشته باشید. 

این کار در جاهایی که مبل های بزرگ دارید ممکن است کمی سخت تر شود. مثلا در برخی جاها داشتن یک مبل نئوکلاسیک می تواند کار راه انداز برای شما باشد تا بتوانید جای گیری بهتری برای مبل خود داشته باشید. چرا که در این حالت شما می توانید به راحتی هرچه تمام تر مبل های خود را در کنار فرش قرار دهید و چیدمان خود را تکمیل کنید. البته باید دقت کنید، باز نوع خود مبل نیز مهم است. همین مبل نئوکلاسیک گاهی می تواند بزرگ باشد و بیشتر گیرنده فضای نشیمن شما باشد. 

 

محصولات پیشنهادی
راحتی ایساتیس 1

مبل راحتی ایساتیس

تومان32,400,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شکل بزرگ

 

چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی بزرگ

 

چیدمان مبل در یک پذیرایی مستطیل شکل بزرگ می‌تواند به چندین شیوه انجام شود، اما توصیه‌های زیر می‌تواند به شما در انتخاب بهترین چیدمان کمک کند:

 

 1. تقسیم به قسمت‌های کوچکتر: از آنجا که فضای پذیرایی شما بزرگ است، می‌توانید فضای داخلی را به چند قسمت کوچکتر تقسیم کنید. به عنوان مثال، یک قسمت مخصوص نشست و گپ‌زدن با مبل‌های راحت و یک قسمت مخصوص تماشای تلویزیون یا خواندن کتاب مشخص کنید.

 

 1. استفاده از فرش: فرش‌ها را می‌توانید به عنوان یک وسیله برای فضاسازی مناسب و جدا کردن بخش های مختلف از یکدیگر استفاده کنید.

 

 1. جلوه‌ی عمق: برای ایجاد جلوه‌ی عمق و تفاوت در فضا، مبل‌های بزرگتر را در سمت‌های عرضی پذیرایی مستطیل و مبل‌های کوچکتر یا صندلی‌ها را در سمت‌های طولی قرار دهید.

 

 1. استفاده از میز پذیرایی و عسلی: یک یا چند میز کوچک میانی می‌تواند به فضای پذیرایی جلوه‌ی گرم و دوستانه ببخشد.

 

 1. نورپردازی: با استفاده از چراغ‌های ایستاده یا لوستر در نقاط مختلف، می‌توانید به فضا جلوه‌ی گرم و دوستانه بدهید. همچنین می‌توانید با استفاده از نورپردازی در نقاط مختلف، فضاهای مختلف پذیرایی را مشخص کنید.

 

 

 1. گل‌ها و گیاهان: استفاده از گل‌ها و گیاهان در فضای پذیرایی می‌تواند به فضا جلوه‌ی طبیعی و تازه ببخشد.

 

 1. نظم و ترتیب: از قرار دادن اشیاء به شکل بی‌نظم یا پراکنده در فضای بزرگ خودداری کنید. این موضوع می‌تواند فضا را به نظر ناهماهنگ و بی‌ترتیب نشان دهد.

 

هنگام چیدمان مبل در فضای بزرگ، می‌توانید از این ایده‌ها بهره‌برداری کنید، اما نکته‌ی مهم این است که همیشه به سلیقه و نیازهای خودتان و خانواده‌تان توجه کنید. از طرفی، تغییر و تجدید چیدمان همیشه امکان‌پذیر است، بنابراین به خود اجازه دهید تا با چندین چیدمان آزمایش کنید تا به بهترین چیدمان برسید.

محصولات پیشنهادی
راحتی آیسل 1

مبل راحتی آیسل

تومان31,000,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

چیدمان مبل راحتی در پذیرایی مستطیل با مساحت بزرگ

فضای بزرگ را با تعداد زیادی وسیله ریز و درشت، شلوغ نکنید. شاید دوست دارید مبل ها را یک گوشه بچینید و تلویزیون را درست روبروی کاناپه قرار دهید. در این صورت لازم است تا از یک فرش خوشرنگ برای جلوی تلویزیون استفاده کنید. نیازی نیست همه مبل ها را روبروی تلویزیون باشند. چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل اصولی دارد. کاناپه روبروی پذیرایی و مبل های تکی در طرفین. توجه داشته باشید که چیدمان مبل راحتی در پذیرایی مستطیل شکل را به صورت مسجدی انجام ندهید.

چیدمان پذیرایی مستطیل ایرانی را به صورت تفکیک شده انجام شده. فضا را به دو بخش تقسیم کنید. این کاملا سلیقه ای است. یک قسمت را به چیدمان مبل چستر در پذیرایی مستطیل اختصاص دهید. بخش دیگر را برای تلویزیون در نظر بگیرید. برای فضای اختصاصی تلویزیون از مبل راحتی هم می توانید کمک بگیرید. چیدمان مبل راحتی در پذیرایی مستطیل بزرگ برای این بخش عالی است. یک کاناپه راحتی با نشیمن های نرم و راحت به این فضا جان می دهد. بخش تلویزیون و مبلمان کاملا جدا طراحی می شوند.

جداسازی این فضا از قسمت طولی، ظاهر پذیرایی را شکیل تر نشان می دهد. از آباژورها، تابلوی دیواری و چند میز عسلی کوچک برای دیزاین نهایی استفاده کنید. اگر پذیرایی نورگیر است بد نیست با گیاهان آپارتمانی، طبیعت را به پذیرایی خانه دعوت کنید.

 

محصولات پیشنهادی
تلویزیون سناتور 2 jpg

میز تلویزیون سناتور

تومان6,900,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

چیدمان مبل هفت نفره با تلویزیون

 

چیدمان مبل راحتی و تلویزیون

 

تلویزیون، یکی از مهم‌ترین اجزای دکوراسیون منزل به‌شمار می‌رود که به‌احتمال زیاد، چندین ساعت از شبانه‌روز خود را در کنار آن سپری خواهیم کرد؛ با این حال، معمولاً قرارگیری آن در اتاق مستطیلی، فضای زیادی را اشغال می‌کند؛ خصوصاً اگر از یک میز مخصوص تلویزیون استفاده کنید. برای حل این مشکل، بهتر است تلویزیون را روی دیوار یا درون یک باکس مخصوص قرار دهید؛ این باکس می‌تواند بخشی از کمد لوازم منزل یا روی دیوار باشد. در چیدمان مبل هفت نفره و تلویزیون باید دقت کنید که جای تلویزیون دقیقاً پشت به پنجره‌ها باشد تا بازتاب نور، مانع از تماشای تلویزیون نشود.

محصولات پیشنهادی
راحتی پارادایس 1

مبل راحتی پارادایس

تومان44,500,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

چیدمان پذیرایی مستطیل ایرانی با مساحت کوچک

چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل به نظر دشوار است به خصوص وقتی فضای کمی در اختیار دارید. گاهی پذیرایی باریک و دراز است و نمی توانید از مبل های بزرگ استفاده کنید. سرویس مبل هفت نفره گزینه خوبی برای چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل است. معمولا ست 7 نفره شامل یک کاناپه 3 نفره، دو نفره و دو مبل تکی است. برای اینکه فضا خیلی شلوغ نشود رومبلی ها را تک رنگ انتخاب کنید. پارچه های شلوغ با طرح های بزرگ مناسب روکش مبل در پذیرایی کوچک نیستند.

چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل کوچک را به این شکل انجام دهید. کاناپه در عرض دیوار و سایر قطعات در طرفین طولی قرار گیرد. فضای وسط شامل یک میز پذیرایی با ابعاد مناسب است. میزهای چهارگوش برای پذیرایی مستطیل با متراژ کم پیشنهاد می شوند. میز گرد برای چنین فضایی مناسب نیست و پرتی زیاد دارد.  با کوسن ها و اکسسوری های کوچک می توانید جلوه بهتری به دکوراسیون بدهید. اگر فضا خیلی کوچک است از تابلوی دیواری بزرگ یا آباژور پایه بلند استفاده نکنید.

محصولات پیشنهادی
راحتی پارلیک 1

مبل راحتی پارلیک

تومان32,500,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

جای تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل

 

جای تلویزیون در پذیرایی مستطیلی

 

برای مشخص کردن مکان قرار گیری تلویزیون در یک نشیمن مستطیلی شکل به نکات زیر توجه داشته باشید

 • نور: اگر نشیمن شما دارای پنجره‌ بزرگ است و نورگیر زیادی دارد، بهتر است تلویزیون را در مکانی قرار دهید که نور مستقیماً بر روی صفحه تلویزیون نیافتد. نور مستقیم می‌تواند تاثیر زیادی در صفحه نمایش تلویزیون بگذارد.

 

 • زاویه دید: تلویزیون باید در مکانی قرار گیرد که تمام افرادی که به تماشا نشسته‌اند آن را به خوبی مشاهده کنند. در حالت ایده‌آل، زاویه دید باید طوری باشد که هنگام نشستن و تماشای تلویزیون، نیازی به چرخاندن گردن خود نداشته باشند.

 

 • فاصله: بسته به اندازه صفحه تلویزیون، یک فاصله‌ی معینی برای بهترین تجربه مشاهده نیاز دارید. به عنوان مثال، برای یک تلویزیون 55 اینچی، حدوداً ۲ تا ۳ متر فاصله ایده‌آل است.

 

 • تزئینات و مبلمان: مکان قرار گیری تلویزیون نباید با دیگر عناصر دکوراتیو اتاق تضاد داشته باشد. بهتر است تلویزیون با مبلمان منزل هماهنگی داشته باشد. مبل ال مدرن گزینه مناسبی برای چیدمان در مقابل تلویزیون است.

 

با توجه به این نکات، در یک نشیمن مستطیلی شکل می‌توان تلویزیون را روی یکی از دیوارهای طولی قرار داد، به خصوص اگر اکثر مبلمان و صندلی‌ها به سمت آن دیوار چیده شده باشند. اگر فضایی برای قرار دادن تلویزیون در مرکز اتاق وجود دارد، می‌توانید از یک واحد تلویزیونی استفاده کنید که به عنوان یک مرز فیزیکی در اتاق عمل کند.

چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل

مبلمان به دلیل بزرگی و فضای زیادی که اشغال می کند اصلی ترین نقش را در دکوراسیون داخلی دارد. از طرفی تلویزیون مرکز توجه است و باید در محلی صحیح قرار بگیرد تا چیدمان پذیرایی مستطیل به زیبایی دیده شود. اگر فضای بزرگی در اختیار دارید از تکنیک تفکیک فضا برای چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل استفاده کنید. در مورد پذیرایی های کوچک نیز می توانید چیدمان وسایل را به زیبایی انجام دهید. بدترین طراحی اینست که همه مبل ها را کیپ و نزدیک به دیوار بچینید.

چیدمان مبل برای پذیرایی مستطیل

همه ما علاقه داریم که روی یک مبل یا کاناپه بزرگ دراز کشیده و برای ساعات طولانی استراحت کنیم؛ اما درصورتی‌که اتاق پذیرایی ما مستطیل شکل است، شرایط کمی فرق می‌کند. اتاق‌های پذیرایی مستطیل شکل، جایی برای مبلمان با ابعاد بزرگ ندارند. اگر می‌خواهید برای پذیرایی مستطیل شکل خود، از یک مبل چستر استفاده کنید؛ احتمالاً در پذیرایی از میهمانان خود با مشکل مواجه خواهید شد؛ مگر اینکه ابعاد اتاق پذیرایی شما به اندازه کافی بزرگ باشد. بهترین مبلمان برای پذیرایی مستطیل شکل، مبل‌های ال و راحتی هستند؛ زیرا هم دست شما را برای چیدمان باز می‌گذارند و هم فضای کافی را برای رفت‌و‌آمد به شما هدیه می‌دهند.

چیدمان مبل استیل در پذیرایی مستطیل

مبل‌های استیل، یکی از انواع مبل کلاسیک هستند که با تزئینات منبت‌کاری، شکوه و زیبایی منحصربه‌فردی دارد. این مبل، به‌دلیل ابعاد نسبتاً زیاد، نیازمند فضای بیشتری در اتاق پذیرایی است؛ بنابراین در هنگام چیدمان آن باید به‌نحوی کار کنید که هم فضای کافی برای مبلمان داشته باشید و هم مسیر رفت‌و‌آمد ساکنین منزل مختل نشود. برای این کار، بهتر است مبل سه نفره و دو نفره را در کنار هم کنار طول پذیرایی مستطیل شکل قرار دهید و دو صندلی تک نفره را در دو طرف آنها بگذارید. علاوه بر این، می‌توانید مبل‌های سه نفره و دو نفره را مقابل هم کنار دیوار قرار دهید و دو صندلی تک نفره را در دو طرف یک کدام از آنها بگذارید. اگر هم میخواهید از مبل هایی استفاده کنید که ظاهر امروزی تری دارند و دیگر دغدغه ابعاد خیلی بزرگ آن ها را نداشته باشید، می توانید از مبل مدرن یا مبل ال راحتی در خانه خودتان استفاده کنید. 

سخن پایانی؛ اتاق پذیرایی جذاب‌تر از همیشه

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که سلیقه شما حرف اول و آخر را در دکوراسیون اتاق پذیرایی و چیدمان مبل هفت نفره می‌زند. اگر قصد دارید که از تمام فضای اتاق پذیرایی مستطیل شکل خود به بهترین نحو استفاده کنید؛ بهتر است به اصول طلایی دکوراسیون دقت کنید. برای این کار، شما باید به پارامترهایی همچون ابعاد پذیرایی، نوع مبلمان، سایر لوازم خانگی و محل قرارگیری پنجره‌ها و آشپزخانه دقت کنید. همچنین اگر مبل هشت نفره دارید، می توانید چیدمان مبل 8 نفره را مشاهده کنید. امیدوارم با مطالعه این مقاله، به بهترین ایده برای چیدمان مبل هفت نفره در پذیرایی مستطیل شکل برسید.

سؤالات متداول

1-  چگونه اتاق نشیمن مستطیلی را تزئین کنیم؟

برای تزئین اتاق پذیرایی و نشیمن، می‌توانید از آینه‌ها، گیاهان آپارتمانی، رنگ‌آمیزی، پرده، پارتیشن شیشه‌ای و غیره استفاده کنید

2-  چه مبلی برای پذیرایی مستطیل شکل مناسب است؟

بهترین مبلمان برای پذیرایی مستطیلی، مبل‌های راحتی و کنج هستند؛ با این حال، اگر پذیرایی بزرگی دارید، می‌توانید از مبل‌های استیل‌ و یا مبل چستر کلاسیک نیز استفاده کنید

3-  آیا در چیدمان مبل هفت نفره، باید تمام مبلمان را در کنار هم قرار داد؟

خیر! شما می‌توانید مبل سه نفره را به‌همراه دو صندلی تک نفره کنار هم قرار دهید و بقیه مبل‌ها را در اتاق دیگری استفاده کنید

 

سمیرا کیان
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • زهرا توسلی 19 فروردین 1403 / 12:19

  سلام خسته نباشید
  من یه سری مبل دارم که نسبتا فضای بزرگی رو میگیرن…اینارو چجوری میتونم داخل پذیرایی قرار بدم؟
  پذیرایی مستطیل شکل دارم

  • Saya Decor 20 فروردین 1403 / 11:15

   سلام زهرا عزیز
   یه قسمت در مقاله داریم تحت عنوان قرار دادن مبل هفت نفره در پذیرایی مستطیل شکل بزرگ؛ اون رو مطالعه کنید و بر اساس اون بچینید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *