چگونه مبل چرم را تمیز کنیم

چگونه مبل چرم را تمیز کنیم
4/5 - (1 امتیاز)

خرید مبل چرم، علاوه بر داشتن ظاهری زیبا نیاز به مراقبت و نگهداری دارد تا در طولانی مدت کیفیت آن حفظ شود. مبلمان چرمی می‌تواند رنگ های مختلفی داشته باشد و سبک های مختلفی را از مبل چستر تا مبل نئوکلاسیک، شامل می‌شود. مبل های چرمی زیبا و با دوام هستند و در صورتی که نکات نگهداری آن ها به خوبی رعایت شود طول عمر بالایی دارد. مبلمان چرمی به راحتی تمیز می‌شود؛ زیرا چرم کمتر از آستر های پارچه ای مایعات و لکه را به خود جذب می‌کند. انتخاب مواد پاک کننده برای روکش های چرمی، با توجه به طبیعی و یا مصنوعی بودن آن متفاوت است.

مبلمان چرمی را در مکان های مناسبی از اتاق پذیرایی قرار دهید تا آسیبی به آن وارد نشود. از آنجایی که چرم حساسیت های خاصی دارد مراقبت از آن نیز تخصصی تر انجام می‌شود. مبلمان چرمی را در نزدکی بخاری و شومینه، حرارت مستقیم و یا زیر پنجره های نورگیر قرار ندهید. زیرا نور مستقیم آفتاب و حرارت بالا، باعث تغییر رنگ و ایجاد پارگی می‌شود. با  رعایت همه این موارد باز هم ممکن است مبل شما کثیف شود یا آسیب ببیند. با ما در سایا دکور همراه باشید تا روش تمیز کردن مبل چرم را با یکدیگر برررسی کنیم.  اگر هم می خواهید روش شستشوی مبل در خانه برای انواع مبل را ببینید، به مقاله مربوط به آن مراجعه کنید. 

گرد و غبار روی مبل را پاک کنید

 

مبل چرم

 

گردگیری هفتگی سطح مبلمان، به تمیزی و حفظ رنگ چرم کمک زیادی می‌کند. برای گرد گیری و یا پاک کردن موی حیوانات از جاروبرقی با سری مخصوص گردگیری استفاده کنید. برس مخصوص گردگیری معمولا باریک ترین برس در ابزارهای جانبی جاروبرقی است و به راحتی به تمامی شکاف های بین مبل و قسمت های پر چین و چروک وارد می‌شود. از طرفی موهای نرمی که بر روی برس قرار دارد با لطافت مبل را تمیز می‌کند و از ایجاد خط و خش بر روی چرم جلوگیری می‌شود.

 برای گردگیری می‌توانید از دستمال های مخصوص گردگیری و یا دستمال های میکروفایبر نیز استفاده کنید.

استفاده از محلول های پاک کننده خانگی

یکی از موثر ترین راه های خانگی برای تمیز کردن چرم، استفاده از محلول سرکه و آب است. برای درست کردن محلول مقدار مساوی آب و سرکه سفید را در یک ظرف ترکیب کنید. به دلیل وجود املاح در آب های شهری و ایجاد سفیدک بر روی چرم؛ بهتر است از آب معدنی و یا جوشیده استفاده کنید.

یک دستمال تمیز و مناسب را در ظرف محلول خیس کنید. بعد از خیس شدن پارچه، با فشار دادن آب اضافه را از آن خارج کنید و با رطوبت دستمال، مبل را به آرامی تمیز کنید. تمیز کردن مبل را از بالای مبل شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید. دستمال را مجددا در محلول بشویید و آب اضافی آن را خارج کنید.

بعد از اتمام دستمال کشی، مبل را خشک کنید. با استفاده از یک پارچه تمیز، تمامی بخش های مبل را خشک کنید.

محصولات پیشنهادی
راحتی چستر آوانگارد 1

مبل راحتی چستر آوانگارد

تومان42,000,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

چگونه لکه های روی مبل چرم را تمیز کنیم

ایجاد لکه ها ممکن است انواع مختلفی داشته باشد که راهکار های گوناگونی برای انواع لکه ها وجود دارد. برای پاک کردن لکه ها به این نکته توجه داشته باشید که از مواد لکه بر فقط بر روی لکه استفاده کنید و قسمت های دیگر چرم را به مواد لکه بر آغشته نکنید.

پاک کردن لکه چربی از مبل چرم

 

پاک کردن لکه چربی از روی مبل چرم

 

لکه های چربی ممکن است از ریختن مواد غذایی و یا لوازم آرایشی بهداشتی بر روی مبل چرمی ایجاد شود. بهتر است برای پاک کردن لکه های چربی عجله کنید و به محض اینکه با این لکه ها روبرو شدید آن ها را پاک کنید. سطح چرم را با محلول پاک کننده خانگی که معرفی کردین پاک کنید و سپس خشک کنید. بر روی لکه چربی باقی مانده، جوش شیرین و یا نشاسته ذرت بپاشید. اجازه بدهید که پودر برای دو الی سه ساعت بر روی لکه بماند تا به خوبی چربی را به خود جذب کند؛ و سپس با برس گردگیری لکه را پاک کنید.

پاک کردن لکه جوهر از مبل چرم

بهترین راه برای پاک کردن لکه جوهر، استفاده از الکل است. اگر فضایی که جوهر بر روی آن پخش شده کم است از گوش پاک کن استفاده کنید و در غیر این صورت از تکه کوچکی از پنبه را آغشته به الکل سفید کنید و با دقت لکه جوهر را پاک کنید. بعد از کمرنگ شدن لکه، سطح چرم را با دستمال خیس مرطوب کنید و در صورتی که لکه به طور کامل پاک نشده بود، با خشک کردن سطح چرم مراحل قبلی را مجددا تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که پس از اتمام مراحل تمیز کردن، سح چرم را با پارچه ای تمیز به خوبی خشک کنید.

محصولات پیشنهادی
راحتی ایساتیس 1

مبل راحتی ایساتیس

تومان32,400,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

چگونه مبل چرمی را براق کنیم

استفاده از روغن های گیاهی و یا محلول های براق کننده مبلمان، علاوه بر ایجاد ظاهری جذاب به دوام بیشتر مبل کمک زیادی می‌کند. از سویی دیگر در صورتی که از ترکیب روغن های گیاهی خانگی استفاده کنید، بوی مطبوعی در فضای پذیرایی شما به مشام می‌رسد و با توجه به ماهیت چرم، ماندگاری خوبی دارد. استفاده از نرم کننده های چرم، انعطاف خوبی را در الیاف آن ایجاد می‌کند و از ترک خوردن یا سفت شدن آستر چرمی مبل جلوگیری می‌کند. به طور منظم از نرم کننده مبل چرم استفاده کنید تا از خشک شدن آن جلوگیری شود. در هنگام خرید مبل، از فروشنده سوال کنید که چه ترکیبی را برای براق کردن مبل به شما پیشنهاد می‌کند.

محصولات پیشنهادی
راحتی آیسل 1

مبل راحتی آیسل

تومان31,000,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

براق کردن مبل چرمی به روش خانگی

 

براق کردن مبل چرم

 

مقدار مساوی از روغن چای را با روغن اسطوخودوس ترکیب کنید؛ سپس یک فنجان سرکه سفید را به آن اضافه کنید. این محلول را به خوبی مخلوط کنید تا ذرات روغن به درون سرکه نفوذ کند. برای استفاده از این ترکیب بر روی مبل، از دستمال های میکروفایبر استفاده کنید. محلول را به صورت دایره ای بر روی تمام قسمت های چرم مالش دهید تا یک پوشش برق بر روی مبل ایجاد شود. برای مدت 12 ساعت از کاناپه ها استفاده نکنید تا محلول به خوبی جذب شود.

ترکیب روغن درخت چای و اسطوخوس علاوه بر خاصیت براق کنندگی بالا، بوی بسیار مطبوعی دارد ولی شما می‌توانید از روغن های گیاهی دیگری برای جایگزین روغن اسطوخودس استفاده کنید. لازم به ذکر است که به هیچ عنوان از روغن زیتون برای براق کردن مبل چرمی استفاده نکنید زیرا به مرور زمان به چرم آسیب وارد می‌کند.

لوسیون براق کننده و محافظ چرم مبل

اگر قصد استفاده از محلول های آماده وشرکتی را دارید، در ابتدا برچسب نحوه استفاده، که بر روی محلول قرار دارد را مطالعه کنید تا به درستی آن را مصرف کنید. به جای مدل های ارزان، یک مارک با کیفیت انتخاب کنید تا بیشترین کارایی را بر روی چرم شما داشته باشد. لوسیون های براق کننده چرم را می‌توان از بسیاری از فروشگاه های مبلمان و یا مراکز فروش لوازم جانبی خودرو تهیه کرد.

محصولات پیشنهادی
تلویزیون سناتور 2 jpg

میز تلویزیون سناتور

تومان6,900,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

مبل چرم سفید را چگونه تمیز کنیم

 

چگونه مبل چرم سفید را تمیز کنیم

 

از بین بردن لکه های تیره بر روی چرم روشن، نیاز به دقت بیشتری دارد. استفاده از محلول پیشنهادی تا حد زیادی مشکل شما را حل می‌کند. از ابتدا پودر تارتار را با مقدار کمی آب به صورت خمیر در بیاورید و سپس چند قطره آب لیمو به آن اضافه کنید. این مخلوط را به آهستگی بر روی سطح لکه بمالید. توجه داشته باشید که مدت زمان ماندگاری این پاک کننده بر روی لکه ده دقیقه تا یک ربع می‌باشد. پس از گذشت زمان مناسب، با یک پارچه تمیز مواد را از روی مبل پاک کنید. در صورتی که مقداری از لکه بر روی چرم باقی مانده بود مراحل قبل را مجددا تکرار کنید.

محصولات پیشنهادی
راحتی پارادایس 1

مبل راحتی پارادایس

تومان44,500,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

در تمیز کردن مبل چرم از شوینده‌های خانگی استفاده کنیم یا شوینده‌های فروشگاهی؟

قطعا شما هم از مواد شوینده مختلف برای نظافت منزل خود استفاده می‌کنید، اما باید توجه داشته باشید که استفاده از این مواد برای تمیز کردن مبل چرمی مناسب نیست. از شامپو فرش، شوینده‌های مخصوص سرامیک و کاشی، صابون و مایع ظرفشویی، شیشه شور، پولیش چوب و سایر مواد شوینده برای مبل چرم استفاده نکنید.

اگر فکر می‌کنید می‌توانید از شامپو فرش برای شستشوی مبل‌های پارچه‌ای استفاده کنید، باید بگویم که این ایده صحیح نیست. برای تمیز کردن مبل چرم، باید از مواد و روش‌های خاص استفاده کنید تا این نوع مبل به درستی تمیز شود و ظاهر زیبای خود را حفظ کند. ابتدا با یک پارچه نرم که به آرامی به آب مرطوب ترکیب شده با مایع ظرفشویی پاک کننده بخوبی برای پاک کردن مبل چرم استفاده کند. سپس با پارچه خش‌ناپیچ و خشک کنید.

تمیز کردن مبل چرمی

بدون استفاده از مواد شوینده مناسب، مبل چرم شما می تواند آسیب ببیند و ظاهر زیبای خود را از دست بدهد. بنابراین حتما از روش‌های صحیح و مطمئن برای تمیز کردن مبل چرم استفاده کنید تا طول عمر و زیبایی آن را حفظ کنید.

محصولات پیشنهادی
راحتی پارلیک 1

مبل راحتی پارلیک

تومان32,500,000 تومانمشاهده محصول پیشنهادی

آیا می‌توان در شستشوی مبل چرم از آب استفاده کرد؟

اولین و ساده‌ترین مایع به منظور نظافت قسمت‌های مختلف، آب است. اما از آن به عنوان حلال برای تمیز کردن مبل چرم شستشوی مبل چرم استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث پوسیدگی و آسیب به مبل چرم شود.

بهترین روش برای پاکسازی مبل چرم استفاده از یک دستمال نم‌دار و مرطوب می‌باشد تا گرد و غبار را از آن پاک کنید. از دستمال خیس که آب از آن چکه نمی‌شود، استفاده کنید و در صورت خیس شدن مبل چرم، فوراً آن را خشک کنید تا از آسیب دیدگی جلوگیری کنید.

با کثیف شدن مبلمان چرم بلافاصله آن را پاک کنید!

در حین استفاده روزمره از مبلمان چرم، ممکن است برخی از مواد غذایی یا نوشیدنی روی مبل ریخته شود و اثرات آن‌ها بر روی بافت چرم باقی بماند. برای جلوگیری از لکه دوست داشتنی شدن چرم، پس از جمع آوری مواد غذایی، تمیز کردن مبلمان ضروری است. اگر این لکه‌ها فورا پاک نشوند، ممکن است به عمق چرم نفوذ کرده و برای همیشه جا ماند.

سخن پایانی 

برای حفظ ظاهر زیبا و فاخر مبلمان چرم، بهتر است سطح مبل را به صورت هفتگی گردگیری کنید و تمیز کردن عمیق آن با مواد پاک کننده و یا براق کننده ها به صورت ماهیانه انجام می‌شود. استفاده از روغن های مرطوب کننده چرم، سبب می‌شود تا نرمی چرم برای مدت بیشتری حفظ شود و از پوسته پوسته شدن آن جلوگیری می‌کند.

شما در سایا دکور می توانید انواع محصولات مبل مانند مبل چرم، مبل ال، مبل مدرن و… را با پایین ترین قیمت و بالاترین کیفیت تهیه کنید. پس همین الان از صفحه فروشگاه ما دیدن کنید و بهترین مبل مناسب منزل خودتان را تهیه کنید. 

سمیرا کیان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *