چگونه مبل چرم را تمیز کنیم

چگونه مبل چرم را تمیز کنیم
4/5 - (1 امتیاز)

خرید مبل چرم، علاوه بر داشتن ظاهری زیبا نیاز به مراقبت و نگهداری دارد تا در طولانی مدت کیفیت آن حفظ شود. مبلمان چرمی می‌تواند رنگ های مختلفی داشته باشد و سبک های مختلفی را از مبل چستر تا مبل کلاسیک، شامل می‌شود. مبل های چرمی زیبا و با دوام هستند و در صورتی که نکات نگهداری آن ها به خوبی رعایت شود طول عمر بالایی دارد. مبلمان چرمی به راحتی تمیز می‌شود؛ زیرا چرم کمتر از آستر های پارچه ای مایعات و لکه را به خود جذب می‌کند. انتخاب مواد پاک کننده برای روکش های چرمی، با توجه به طبیعی و یا مصنوعی بودن آن متفاوت است.

مبلمان چرمی را در مکان های مناسبی از اتاق پذیرایی قرار دهید تا آسیبی به آن وارد نشود. از آنجایی که چرم حساسیت های خاصی دارد مراقبت از آن نیز تخصصی تر انجام می‌شود. مبلمان چرمی را در نزدکی بخاری و شومینه، حرارت مستقیم و یا زیر پنجره های نورگیر قرار ندهید. زیرا نور مستقیم آفتاب و حرارت بالا، باعث تغییر رنگ و ایجاد پارگی می‌شود.

گرد و غبار روی مبل را پاک کنید

 

مبل چرم

 

گردگیری هفتگی سطح مبلمان، به تمیزی و حفظ رنگ چرم کمک زیادی می‌کند. برای گرد گیری و یا پاک کردن موی حیوانات از جاروبرقی با سری مخصوص گردگیری استفاده کنید. برس مخصوص گردگیری معمولا باریک ترین برس در ابزارهای جانبی جاروبرقی است و به راحتی به تمامی شکاف های بین مبل و قسمت های پر چین و چروک وارد می‌شود. از طرفی موهای نرمی که بر روی برس قرار دارد با لطافت مبل را تمیز می‌کند و از ایجاد خط و خش بر روی چرم جلوگیری می‌شود.

 برای گردگیری می‌توانید از دستمال های مخصوص گردگیری و یا دستمال های میکروفایبر نیز استفاده کنید.

استفاده از محلول های پاک کننده خانگی

یکی از موثر ترین راه های خانگی برای تمیز کردن چرم، استفاده از محلول سرکه و آب است. برای درست کردن محلول مقدار مساوی آب و سرکه سفید را در یک ظرف ترکیب کنید. به دلیل وجود املاح در آب های شهری و ایجاد سفیدک بر روی چرم؛ بهتر است از آب معدنی و یا جوشیده استفاده کنید.

یک دستمال تمیز و مناسب را در ظرف محلول خیس کنید. بعد از خیس شدن پارچه، با فشار دادن آب اضافه را از آن خارج کنید و با رطوبت دستمال، مبل را به آرامی تمیز کنید. تمیز کردن مبل را از بالای مبل شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید. دستمال را مجددا در محلول بشویید و آب اضافی آن را خارج کنید.

بعد از اتمام دستمال کشی، مبل را خشک کنید. با استفاده از یک پارچه تمیز، تمامی بخش های مبل را خشک کنید.

چگونه لکه های روی مبل چرم را تمیز کنیم

ایجاد لکه ها ممکن است انواع مختلفی داشته باشد که راهکار های گوناگونی برای انواع لکه ها وجود دارد. برای پاک کردن لکه ها به این نکته توجه داشته باشید که از مواد لکه بر فقط بر روی لکه استفاده کنید و قسمت های دیگر چرم را به مواد لکه بر آغشته نکنید.

پاک کردن لکه چربی از مبل چرم

 

پاک کردن لکه چربی از روی مبل چرم

 

لکه های چربی ممکن است از ریختن مواد غذایی و یا لوازم آرایشی بهداشتی بر روی مبل چرمی ایجاد شود. بهتر است برای پاک کردن لکه های چربی عجله کنید و به محض اینکه با این لکه ها روبرو شدید آن ها را پاک کنید. سطح چرم را با محلول پاک کننده خانگی که معرفی کردین پاک کنید و سپس خشک کنید. بر روی لکه چربی باقی مانده، جوش شیرین و یا نشاسته ذرت بپاشید. اجازه بدهید که پودر برای دو الی سه ساعت بر روی لکه بماند تا به خوبی چربی را به خود جذب کند؛ و سپس با برس گردگیری لکه را پاک کنید.

پاک کردن لکه جوهر از مبل چرم

بهترین راه برای پاک کردن لکه جوهر، استفاده از الکل است. اگر فضایی که جوهر بر روی آن پخش شده کم است از گوش پاک کن استفاده کنید و در غیر این صورت از تکه کوچکی از پنبه را آغشته به الکل سفید کنید و با دقت لکه جوهر را پاک کنید. بعد از کمرنگ شدن لکه، سطح چرم را با دستمال خیس مرطوب کنید و در صورتی که لکه به طور کامل پاک نشده بود، با خشک کردن سطح چرم مراحل قبلی را مجددا تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که پس از اتمام مراحل تمیز کردن، سح چرم را با پارچه ای تمیز به خوبی خشک کنید.

چگونه مبل چرمی را براق کنیم

استفاده از روغن های گیاهی و یا محلول های براق کننده مبلمان، علاوه بر ایجاد ظاهری جذاب به دوام بیشتر مبل کمک زیادی می‌کند. از سویی دیگر در صورتی که از ترکیب روغن های گیاهی خانگی استفاده کنید، بوی مطبوعی در فضای پذیرایی شما به مشام می‌رسد و با توجه به ماهیت چرم، ماندگاری خوبی دارد. استفاده از نرم کننده های چرم، انعطاف خوبی را در الیاف آن ایجاد می‌کند و از ترک خوردن یا سفت شدن آستر چرمی مبل جلوگیری می‌کند. به طور منظم از نرم کننده مبل چرم استفاده کنید تا از خشک شدن آن جلوگیری شود. در هنگام خرید مبل، از فروشنده سوال کنید که چه ترکیبی را برای براق کردن مبل به شما پیشنهاد می‌کند.

براق کردن مبل چرمی به روش خانگی

 

براق کردن مبل چرم

 

مقدار مساوی از روغن چای را با روغن اسطوخودوس ترکیب کنید؛ سپس یک فنجان سرکه سفید را به آن اضافه کنید. این محلول را به خوبی مخلوط کنید تا ذرات روغن به درون سرکه نفوذ کند. برای استفاده از این ترکیب بر روی مبل، از دستمال های میکروفایبر استفاده کنید. محلول را به صورت دایره ای بر روی تمام قسمت های چرم مالش دهید تا یک پوشش برق بر روی مبل ایجاد شود. برای مدت 12 ساعت از کاناپه ها استفاده نکنید تا محلول به خوبی جذب شود.

ترکیب روغن درخت چای و اسطوخوس علاوه بر خاصیت براق کنندگی بالا، بوی بسیار مطبوعی دارد ولی شما می‌توانید از روغن های گیاهی دیگری برای جایگزین روغن اسطوخودس استفاده کنید. لازم به ذکر است که به هیچ عنوان از روغن زیتون برای براق کردن مبل چرمی استفاده نکنید زیرا به مرور زمان به چرم آسیب وارد می‌کند.

لوسیون براق کننده و محافظ چرم مبل

اگر قصد استفاده از محلول های آماده وشرکتی را دارید، در ابتدا برچسب نحوه استفاده، که بر روی محلول قرار دارد را مطالعه کنید تا به درستی آن را مصرف کنید. به جای مدل های ارزان، یک مارک با کیفیت انتخاب کنید تا بیشترین کارایی را بر روی چرم شما داشته باشد. لوسیون های براق کننده چرم را می‌توان از بسیاری از فروشگاه های مبلمان و یا مراکز فروش لوازم جانبی خودرو تهیه کرد.

مبل چرم سفید را چگونه تمیز کنیم

 

چگونه مبل چرم سفید را تمیز کنیم

 

از بین بردن لکه های تیره بر روی چرم روشن، نیاز به دقت بیشتری دارد. استفاده از محلول پیشنهادی تا حد زیادی مشکل شما را حل می‌کند. از ابتدا پودر تارتار را با مقدار کمی آب به صورت خمیر در بیاورید و سپس چند قطره آب لیمو به آن اضافه کنید. این مخلوط را به آهستگی بر روی سطح لکه بمالید. توجه داشته باشید که مدت زمان ماندگاری این پاک کننده بر روی لکه ده دقیقه تا یک ربع می‌باشد. پس از گذشت زمان مناسب، با یک پارچه تمیز مواد را از روی مبل پاک کنید. در صورتی که مقداری از لکه بر روی چرم باقی مانده بود مراحل قبل را مجددا تکرار کنید.

سخن پایانی 

برای حفظ ظاهر زیبا و فاخر مبلمان چرم، بهتر است سطح مبل را به صورت هفتگی گردگیری کنید و تمیز کردن عمیق آن با مواد پاک کننده و یا براق کننده ها به صورت ماهیانه انجام می‌شود. استفاده از روغن های مرطوب کننده چرم، سبب می‌شود تا نرمی چرم برای مدت بیشتری حفظ شود و از پوسته پوسته شدن آن جلوگیری می‌کند.

تحریریه سایادکور
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *